Skip to content

156 Emerson StWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block35
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
35%
Improvement Value:$59,800
65%
Total Assessment$91,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,421+3.7%
2024$4,264+3.2%
2023$4,134+7.0%
2022$3,862+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$286,000
Sq Ft1,064DeedBook 7261, Page 239Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$137,000
Sq Ft1,064DeedBook 7119, Page 323Recorded1/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930