Skip to content

209 Logan StWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block36.01
Lot2.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM09

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
33%
Improvement Value:$86,100
79%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,234+3.7%
2024$5,048+3.2%
2023$4,894-1.5%
2022$4,968+8.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 3280, Page 122

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 2617, Page 232

Property Sale

Sale
$74,550
DeedBook 1806, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1988