Skip to content

305 King StWoodbury, NJ 08096

Built 1964

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Apr 23, 2012

Property Information

Block38
Lot2.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM09

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,169
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
27%
Improvement Value:$126,900
73%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,376+3.7%
2024$8,078+3.2%
2023$7,831-8.0%
2022$8,513+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4964, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1964