Skip to content

565 King StWoodbury, NJ 08096

Built 1952

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 26, 1994

Property Information

Block3
Lot2.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,191
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
26%
Improvement Value:$155,300
74%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+3.7%
2024$9,735+3.2%
2023$9,437-3.2%
2022$9,748+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2459, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1952