Skip to content

501 King StWoodbury, NJ 08096

Built 1955

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Jan 31, 1984

Property Information

Block3
Lot6.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
27%
Improvement Value:$131,300
73%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,626+3.7%
2024$8,320+3.2%
2023$8,065+7.7%
2022$7,491+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 1484, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1955