Skip to content

218 S Horace StWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block40
Lot2.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,583
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
26%
Improvement Value:$118,700
74%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,702+3.7%
2024$7,429+3.2%
2023$7,201-5.8%
2022$7,644+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 5953, Page 1Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$75,900

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 5838, Page 244Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 4644, Page 285

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3518, Page 31

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1943, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1930