Skip to content

307 W Centre StWoodbury, NJ 08096

Built 1910

Last Sale Date
Apr 9, 1984

Property Information

Block41
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,547
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
26%
Improvement Value:$106,800
74%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,702+3.8%
2024$6,455+3.3%
2023$6,250+10.2%
2022$5,671+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1488, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1910