Skip to content

209 S Jackson StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Jun 28, 1991

Property Information

Block43.01
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
31%
Improvement Value:$80,200
69%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,590+3.7%
2024$5,392+3.2%
2023$5,227+12.7%
2022$4,637+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2117, Page 119

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1629, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1950