Skip to content

240 S Davis StWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$133,300
Last Sale Date
Dec 21, 2009

Property Information

Block43.01
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage942
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
31%
Improvement Value:$86,900
69%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,100+3.7%
2024$5,884+3.2%
2023$5,703+11.8%
2022$5,101+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$133,300
DeedBook 4729, Page 238

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 2803, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1950