Skip to content

232 S Davis StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Apr 23, 2001

Property Information

Block43.01
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
30%
Improvement Value:$90,900
70%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+3.7%
2024$6,064+3.2%
2023$5,879-1.4%
2022$5,965+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 3249, Page 165

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1515, Page 1031

Property Built

Built

Year Built: 1920