Skip to content

220 S Davis StWoodbury, NJ 08096

Built 1924

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block43.01
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SFS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
28%
Improvement Value:$100,100
72%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+3.7%
2024$6,491+3.2%
2023$6,293+7.8%
2022$5,837+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,352DeedBook 6128, Page 287Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4776, Page 88

Property Sale

Sale
$127,400
DeedBook 3626, Page 172

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3506, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1924