Skip to content

570 King StWoodbury, NJ 08096

Built 1962

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block4
Lot3.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
24%
Improvement Value:$158,100
76%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,007+3.7%
2024$9,651+3.2%
2023$9,356+1.2%
2022$9,249+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 5649, Page 117Recorded5/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962