Skip to content

536 King StWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block4
Lot7.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class17
Description1SBF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$146,500
75%
Total Assessment$196,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,454+3.7%
2024$9,118+3.2%
2023$8,839+15.6%
2022$7,644+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 6096, Page 63Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 5196, Page 282Recorded6/5/2014

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 4547, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1954