Skip to content

543 High StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block4
Lot8.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,159
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
30%
Improvement Value:$102,600
70%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,019+3.7%
2024$6,770+3.2%
2023$6,563+20.7%
2022$5,437+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,159DeedBook 5629, Page 338Recorded4/4/2017

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2373, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1940