Skip to content

419 Glover StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block57
Lot11.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,119
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
33%
Improvement Value:$59,200
67%
Total Assessment$87,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,229+3.7%
2024$4,079+3.2%
2023$3,954-5.4%
2022$4,178+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,119DeedBook 7267, Page 34Recorded11/17/2025

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,119DeedBook 6955, Page 111Recorded1/4/2024

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4712, Page 158

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4531, Page 275

Property Sale

Sale
$24,550
DeedBook 1394, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1940