Skip to content

27 High StWoodbury, NJ 08096

Built 1917

Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block64
Lot10.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
27%
Improvement Value:$80,900
73%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,345+3.7%
2024$5,155+3.2%
2023$4,997-18.9%
2022$6,163+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4998, Page 234

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3580, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1917