Skip to content

39 West StWoodbury, NJ 08096

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block68
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
87%
Improvement Value:$4,000
13%
Total Assessment$30,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,487+3.7%
2024$1,434+3.2%
2023$1,390-43.0%
2022$2,439+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

DeedBook 5383, Page 223Recorded10/16/2015

Also conveyed in this deed

3 parcels

Property Sale

Sale
$1,039,500
DeedBook 3136, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1950