Skip to content

228 S Jackson StWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block69
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class28
Description2SCBS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage974
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
37%
Improvement Value:$57,400
63%
Total Assessment$91,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,378+3.7%
2024$4,222+3.2%
2023$4,093+13.4%
2022$3,610+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4959, Page 228

Property Sale

SaleMulti
$110,500
DeedBook 4572, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1948