Skip to content

134-136 High StWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Oct 8, 2015

Property Information

Block69
Lot10.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,575
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
22%
Improvement Value:$113,200
78%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,981+3.7%
2024$6,733+3.2%
2023$6,527-9.8%
2022$7,239+3.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$47,000

From:

To:

Sq Ft2,575DeedBook 5383, Page 232Recorded10/16/2015

Property Sale

Sale
$145,030

From:

To:

Sq Ft2,575DeedBook 5294, Page 173Recorded3/6/2015

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 3904, Page 210

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3269, Page 189

Property Sale

Sale
$83,539
DeedBook 3118, Page 9

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 2116, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1930