Skip to content

149 W Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1955

Last Sale Price
$105,500
Last Sale Date
Oct 21, 2003

Property Information

Block69
Lot20.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
29%
Improvement Value:$85,200
71%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,773+3.7%
2024$5,568+3.2%
2023$5,398+5.1%
2022$5,136+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 3682, Page 156

Property Sale

SaleMulti
$82,900
DeedBook 2360, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1955