Skip to content

150 W Barber AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block70
Lot9.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description2SBF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
29%
Improvement Value:$86,300
71%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,826+3.7%
2024$5,619+3.2%
2023$5,447+1.4%
2022$5,373+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 5810, Page 303Recorded2/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$161,375
DeedBook 4359, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 3250, Page 153

Property Sale

SaleMulti
$80,500
DeedBook 1816, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1930