Skip to content

22 S Jackson StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block72
Lot22.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,192
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
20%
Improvement Value:$193,600
80%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,652+3.7%
2024$11,238+3.2%
2023$10,894-8.6%
2022$11,915+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 3655, Page 271

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1543, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1960