Skip to content

138 Lupton AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$85,500
Last Sale Date
Aug 30, 1990

Property Information

Block75.01
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description1.5SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,915
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
22%
Improvement Value:$115,300
78%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,087+3.7%
2024$6,835+3.2%
2023$6,626-1.5%
2022$6,726+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 2037, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1950