Skip to content

112 Lupton AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
Jul 15, 2008

Property Information

Block75.01
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
25%
Improvement Value:$103,000
75%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,620+3.7%
2024$6,385+3.2%
2023$6,189+0.4%
2022$6,168+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook 4566, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1920