Skip to content

29 S Broad StWoodbury, NJ 08096

Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 21, 2016

Property Information

Block77
Lot16.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
40%
Improvement Value:$87,000
60%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976+3.7%
2024$6,728-17.4%
2023$8,141-15.8%
2022$9,664+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 5448, Page 197Recorded4/1/2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4885, Page 315