Skip to content

143 N Broad StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Apr 28, 1989

Property Information

Block83
Lot25.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
27%
Improvement Value:$79,500
73%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,239+3.7%
2024$5,053+3.2%
2023$4,898+1.6%
2022$4,819+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1870, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1920