Skip to content

414 Tatum StWoodbury, NJ 08096

Built 1974
Commercial

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block84
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,950
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,400
44%
Improvement Value:$348,600
56%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,096+3.7%
2024$40,600+3.2%
2023$39,358-28.3%
2022$54,916+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft7,950DeedBook 7028, Page 337Recorded7/2/2024

Property Sale

SaleMulti
$995,000
DeedBook 5031, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1974