Skip to content

518 Tatum StWoodbury, NJ 08096

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block85
Lot24.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
25%
Improvement Value:$84,100
75%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,427+3.7%
2024$5,234+3.2%
2023$5,074+0.0%
2022$5,074+135.6%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
Sq Ft1,450DeedBook 7156, Page 298Recorded4/7/2025

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,450DeedBook 7138, Page 197Recorded3/3/2025

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2469, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1952