Skip to content

67 Walnut StWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block87
Lot1.07
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$135,200
82%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,948+3.7%
2024$7,665+25.7%
2023$6,099-11.4%
2022$6,884+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,562DeedBook 6787, Page 76

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,562DeedBook 6432, Page 116Recorded3/3/2021

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 6344, Page 21Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 5285, Page 304Recorded2/10/2015

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 5249, Page 274Recorded10/29/2014

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3958, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1940