Skip to content

22 Hess AveWoodbury, NJ 08096

Built 1900

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jul 29, 1994

Property Information

Block90.01
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description2SF4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,697
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
24%
Improvement Value:$120,800
76%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,678+3.7%
2024$7,405+3.2%
2023$7,179+7.4%
2022$6,686+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2449, Page 189

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1531, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1900