Skip to content

41 Dubois AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block90.01
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage886
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
32%
Improvement Value:$84,500
68%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,956+3.7%
2024$5,744+3.2%
2023$5,569+21.8%
2022$4,573+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 6369, Page 84Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 6307, Page 279Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 3666, Page 314

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1616, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1940