Skip to content

49 Dubois AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$67,550
Last Sale Date
Aug 13, 2014

Property Information

Block90.01
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
24%
Improvement Value:$122,000
76%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+3.7%
2024$7,484+3.2%
2023$7,255+7.5%
2022$6,750+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$67,550

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 5225, Page 49Recorded8/21/2014

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1436, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1930