Skip to content

69 Dubois AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Date
Jul 28, 1990

Property Information

Block90.01
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,300
25%
Improvement Value:$118,500
75%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592+3.7%
2024$7,322+3.2%
2023$7,098+4.3%
2022$6,805+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 19056, Page 143

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1905, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1930