Skip to content

75 Dubois AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Apr 26, 2007

Property Information

Block90.01
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
24%
Improvement Value:$124,400
76%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+3.7%
2024$7,596+3.2%
2023$7,363+15.0%
2022$6,405+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4392, Page 6

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1512, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1930