Skip to content

56 Hess AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block90.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
22%
Improvement Value:$123,500
78%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,616+3.7%
2024$7,345+3.2%
2023$7,120+13.5%
2022$6,271+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3989, Page 190

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 3090, Page 320

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1733, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1950