Skip to content

32 Dubois AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Nov 15, 2004

Property Information

Block91.01
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
29%
Improvement Value:$81,300
71%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,547+3.7%
2024$5,350+3.2%
2023$5,186+10.0%
2022$4,716+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 3879, Page 223

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3665, Page 261

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 3301, Page 230

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 2401, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1920