Skip to content

839 N Broad StWoodbury, NJ 08096

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block91.01
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class---
Description1.5SF1G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,012
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
32%
Improvement Value:$114,900
68%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,131+3.7%
2024$7,842+3.2%
2023$7,602-18.3%
2022$9,308+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft3,012DeedBook 6662, Page 37Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$174,600
DeedBook 3412, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1920