Skip to content

73 Watkins AveWoodbury, NJ 08096

Built 1922

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block91.01
Lot32
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,545
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
26%
Improvement Value:$107,900
74%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+3.7%
2024$6,747+3.2%
2023$6,540+7.1%
2022$6,108+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,900
DeedBook 4300, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1922