Skip to content

69 Watkins AveWoodbury, NJ 08096

Built 1922

Last Sale Price
$5,250
Last Sale Date
Aug 19, 1996

Property Information

Block91.01
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
28%
Improvement Value:$96,900
72%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,466+3.7%
2024$6,236+3.2%
2023$6,045+0.3%
2022$6,024+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,250
DeedBook 2686, Page 169

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1850, Page 231

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1537, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1922