Skip to content

20 Crescent AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$32,050
Last Sale Date
Sep 18, 1978

Property Information

Block91.02
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,185
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
28%
Improvement Value:$94,900
72%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,326+3.7%
2024$6,102+3.2%
2023$5,915+3.3%
2022$5,728+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$32,050
DeedBook 1363, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1930