Skip to content

33 Dickerson StWoodbury, NJ 08096

Built 2010

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block91.02
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
21%
Improvement Value:$147,100
79%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,977+3.7%
2024$8,658+3.2%
2023$8,393+0.3%
2022$8,365+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4823, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4185, Page 231

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 3523, Page 296