Skip to content

23 Dickerson StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
May 17, 1996

Property Information

Block91.02
Lot29.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class16
Description1SCBS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
41%
Improvement Value:$46,500
59%
Total Assessment$78,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,796+3.7%
2024$3,661+3.2%
2023$3,549-6.5%
2022$3,797+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2650, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1920