Skip to content

1027 N Broad StWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block91.02
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
24%
Improvement Value:$86,300
76%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+3.7%
2024$5,248+3.2%
2023$5,087+3.5%
2022$4,913+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,424DeedBook 6794, Page 299Recorded12/29/2022

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2766, Page 214

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2370, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1920