Skip to content

62 Crescent AveWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$260,073
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block91.02
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
23%
Improvement Value:$132,800
77%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+3.7%
2024$7,962+3.2%
2023$7,719-5.1%
2022$8,133+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,073
Sq Ft1,715DeedBook 6752, Page 6Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 1462, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1925