Skip to content

54 Crescent AveWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block91.02
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,981
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
24%
Improvement Value:$122,500
76%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736+3.7%
2024$7,461+3.2%
2023$7,233-4.3%
2022$7,555+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,500
Sq Ft1,981DeedBook 6730, Page 5Recorded8/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925