Skip to content

530 Mantua AveWoodbury, NJ 08096

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block97.01
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class---
DescriptionMONRO MUFFLER
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,650
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,200
51%
Improvement Value:$250,800
49%
Total Assessment$513,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,680+3.7%
2024$23,803+3.2%
2023$23,075+2.5%
2022$22,507+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$975,000
Sq Ft2,650DeedBook 7108, Page 89Recorded12/18/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2500, Page 173

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1605, Page 230