Skip to content

527 Lafayette AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$59,513
Last Sale Date
Jun 19, 1989

Property Information

Block97.01
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
22%
Improvement Value:$106,500
78%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,586+3.7%
2024$6,352+3.2%
2023$6,158+9.5%
2022$5,624+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,513
DeedBook 1887, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1960