Skip to content

19 Bellevue AveWoodbury, NJ 08096

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2022

Property Information

Block97
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
22%
Improvement Value:$91,200
78%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,658+3.7%
2024$5,457+3.2%
2023$5,290+15.9%
2022$4,563+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4306, Page 32

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1444, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1880