Skip to content

35 Bellevue AveWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Apr 16, 2025

Property Information

Block97
Lot21.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWoodbury City
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description1SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
22%
Improvement Value:$115,500
78%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159+46.0%
2024$4,904+3.2%
2023$4,754-20.5%
2022$5,980+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft1,580DeedBook 7164, Page 12Recorded4/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1948