Skip to content

25 W 40th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 18, 2001

Property Information

Block101
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
57%
Improvement Value:$133,000
43%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651+4.2%
2024$8,301+2.7%
2023$8,082+1.8%
2022$7,939-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5747, Page 115

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5062, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1920